Oulaisten Huiman syyskokouksen yhteydessä palkittiin C- ikäiset pesäpallotytöt, Mika Vierimaa, Eki Anttila sekä Erkki Lehtonen.

 

 

Oulaisten Huiman syyskokouksen yhteydessä palkittiin C- ikäiset pesäpallotytöt, Mika Vierimaa, Eki Anttila sekä Erkki Lehtonen.

 

 

Ari Vilminko

OULAINEN

Oulaisten Huiman syyskokouksen yhteydessä viime viikolla palkittiin seuran parhaita urheilijoita kuin myös jaostojen parhaita stipendien muodossa.

Vuoden urheilijaksi nimettiin Mika Vierimaa. Seuraansa Vierimaa teki tunnetuksi yleisurheilun veteraanien SM- kisoissa, sillä hän saavutti 30- vuotiaiden sarjasta SM- kultaa kuulantyönnöstä sekä pronssia kiekonheitosta.

Vuoden valmentajaksi Huiman johtokunta nimesi jääkiekossa ansiokkaasti junioreita valmentavan Eki Anttilan.

Vuoden toimitsijana palkittiin Erkki Lehtonen, joka jaksaa taipua toimitsijana useaan eri lajiin, oli sitten kyseessä kesäiset tai talviset urheilulajit.

Vuoden joukkue Oulaisten Huimassa on C- tyttöjen pesäpallojoukkue. Loistavan kauden pelannut tyttöjoukkue on pystinsä ansainnut.

Jaostoittain palkittiin stipendeillä seuraavat urheilijat: Jalkapallo Joonas Lehtola, lentopallo Noora Ryyti, suunnistus Veeti Jumeri, hiihto Johanna Salonpää, pesäpallo Essi Erkkilä, yleisurheilu Joona Vuoti sekä jääkiekko Hanna Kalapudas.

Kokouksen avauspuheenvuorossa seuran puheenjohtaja Timo Junttila kiitteli seuran urheilijoita, jotka tekivät jälleen hyvillä saavutuksillaan seuraa sekä Oulaista tunnetuksi.

Meillä on harrastajia lapsista aina SM- tason urheilijoihin saakka. Menestystä on tullut aina valtakunnan tasolta saakka, josta osoituksena ovat muun muassa Mika Vierimaan saavutukset yleisurheilussa”, puheenjohtaja kiitteli.

Junttila otti esiin myös seuratoiminta- asian, jota hänen mukaansa voidaan kehittää jaostojen kanssa yhteistyössä aina valmennuksesta lähtien.

Tiimityölle on nyt tilaus ja yhteen hiileen puhaltaminen on seuran taholta ykkösasia”.

Puheenjohtaja kertoi kokousväelle myös seuran uusista kotisivuista, jotka on nykyaikaistettu toimiviksi.

Junttila jatkaa puheenjohtajana

Oulaisten Huiman syyskokous valtuutti Timo Junttilan jatkamaan edelleen seuran puheenjohtajana. Johtokuntaan valittiin erovuoroisista uudestaan Marjo Ylikulju sekä Markku Hanhela. Uusina valittiin Kari Kyllönen, Pertti Hanhikorpi ja Tiina Honkakoski. Muut johtokunnan jäsenet ovat Sirkka Piilola, Ossi Männistö, Jari Anttila, Jani Huuha sekä Tommi Ruuska, joka valittiin vuodeksi.

Jaostojen puheenjohtajina vuonna 2014 toimivat: Hiihtojaosto Terhi Lehtola, jalkapallojaosto Kari Kyllönen, jääkiekkojaosto Markku Hanhela, lentopallojaosto Janette Rajaniemi, naisjaosto Sirkka Piilola, pesäpallojaosto Marjo Ylikulju, suunnistusjaosto Jani Huuha sekä yleisurheilujaosto Voitto Sorvoja.

Kokouksen puhutuin aihe oli seuran jäsenmäärä. Tällä hetkellä Huiman jäsenmäärä on 550. Kunniapuheenjohtaja Jussi Mäkinen oli ällistynyt alhaisesta jäsenmäärästä ja muisteli, että parhaimmillaan on seuran jäsenmäärä ollut yli tuhat henkilöjäsentä.

Tilanne on huolestuttava, kun jäsenmäärä on puolittunut. Tämä on löperöä toimintaa jaostoilta”, Mäkinen toi ilmi huolensa.

Seuran taholta vakuuteltiin, että heti vuoden 2014 alusta alkaen jäsenmaksuihin haetaan aktiivisuutta.

 

 

 Erma 2x65

 ST nettikauppa 

31648308 1692794157469228 5656655289575800832 n

 

   Pajala

 

 

yhteystiedot