Riverdale Rollers pystyi pelaamaan ykkösdivisioonan loppupeleissä vapautuneesti ja omalla, kovalla tasollaan. Tuloksena oli kokonaiskilpailun hopeasija. Kuvassa vastustajana musta-punaisissa Porvoon joukkue, joka jätettiin pronssille.

 

Ensimmäistä kauttaan kansallisessa ykkösdivisioonassa pelannut Riverdale Rollers kohosi heti hienosti hopealle. Roller derbyn kaksipäiväiset turnaukset pelattiin viikonloppuna Oulaisten jäähallilla.


Jyväskylä Roller Derby oli ykkösdivisioonan voittonsa jo varmistanut ennen viikonlopun turnausta. Rollersit pelasivat lauantaina hopeasta Porvoo Brawlersia vastaan. Joukkueet kohtasivat Oulaisissa ensimmäistä kertaa. Lopputulos oli selvä Riverdale Rollersin eduksi 356–99 pistettä. Roller derbyn yksisarjaisessa ykkösdivisioonassa pelasi viisi joukkuetta.


Rollersilla oli ainakin kotikenttäetu puolellaan, sillä valmentaja Karoliina Vaararinteen mukaan joukkue harjoittelee Oulaisten jäähallilla. ”Tämä on hinta-laatusuhteeltaan meille paras paikka, samoin sijainniltaan. Lisäksi Oulaisiin saa majoituksen kaukaa tuleville pelaajille, tuomareille ja valmentajille.”

 

Myös juniorijoukkue


Jokilaakson rullaajien juniorijoukkue Rainbow Unicorn Rollers osallistui myös ensimmäiseen kilpailuunsa Ruotsin Luulajaa vastaan. Yksisarvinen (Unicorn) hävisi pistein 175–234. Juniorit joutuivat pelaamaan sairastumisten vuoksi vajaalla miehityksellä. Joukkueessa oli ruotsalaiseen seuraan verrattuna jo lähdössä vähemmän vaihtopelaajia.


Lisäksi Oulaisissa pelattiin viikonloppuna Pohjola cupin pelejä. Riverdale Rollers voitti cupissa lauantaina Rovaniemen ja hävisi sunnuntaina Joensuulle. Kuuden seuran järjestämä Pohjola cup on edelleen kesken.


Riverdale Rollersien riveistä löytyy myös kolme oulaistelaista, Nea Hamari, Maiju Keski-Korpi ja Oona Vikeväinen. Jääkiekkotaustainen Hamari kertoo pelanneensa joukkueessa seuran perustamisvuodesta 2013 lähtien. Oona ja Maiju tulivat joukkueeseen myöhemmin. Tytöiltä tulee vinkki myös harjoitussaliin Oulaisten yläkoululle. ”Maalatkaa liikuntasaliin rata, ettei sitä tarvitse joka kerta teipata.”

 

 

 Erma 2x65

 ST 84x50 UUSI 

31648308 1692794157469228 5656655289575800832 n

 

   Pajala

 

 

yhteystiedot